28 лютого 2020 року відбулась зустріч студентів спеціальності 151 «Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології» із начальником відділу автоматизованої системи керування виробництвом міського комунального підприємства “Хмельницькводоканал” Нориком Віталієм Григоровичем.
У структурі системи водопостачання та каналізації міста насосна станція будь-якого виду (водозабір, проміжні підйоми, станції, що підкачують, та каналізаційні станції) є однією з багатьох вузлів, що забезпечують стійке функціонування всієї системи в цілому, і дозволяє контролювати технологічний режим роботи трубопровідних мереж та каналізаційних колекторів. Рівень автоматизації більшості насосних станцій досить низький, а часто автоматизація й взагалі відсутня. Однак, автоматизація на водоканалах необхідна для більш ефективного управління технологічним процесом видобування і транспортування води, оскільки це дозволяє знизити витрати енергії і більш ефективно розпорядитися наявними ресурсами.
Автоматизована система управління насосною станцією (АСУ НС) виконує повний функціональний контроль і управління станцією на локальному рівні водопостачання або каналізації, а при включенні в мережу автоматизованого диспетчерського управління забезпечує роботу станції у всій системі міста в цілому.
Структура АСУ НС побудована за принципом: прийом інформації від різних первинних датчиків (тиск, рівень тощо), її аналіз і архівування, управління виконавчими механізмами (приводу насосів, засувок тощо) відповідно до програмно закладених режимів роботи, відображення отриманої інформації і стану устаткування (світлова і звукова сигналізація, термінал, дисплей).
Приблизна конфігурація насосної станції, що зображена на схемі, дозволяє отримувати такі дані:
– тиск в напірному трубопроводі;
– витрати води;
– струм кожного електродвигуна насосного агрегата, а також сумарну споживану насосною станцієюелектроенергію;
– положення засувок (точне або фіксоване);
– рівень у резервуарі води (або в приймальному резервуарі для КНС).
А також керувати:
– включенням/виключенням насосних агрегатів;
– відкриттям/закриттям засувок.
Кількість первинних датчиків і керованих елементів станції можна як зменшити, так і збільшити в залежності від необхідності. Наприклад, можливо одержувати дані про температуру підшипників насосів, температуру в машинному залі, сигналізацію розкриття дверей і прис
утність сторонніх осіб, рівень дренажу, при цьому керувати дренажним насосом і т. п.
Особливістю зустрічі можна відмітити неоцінений досвід, яким поділився Віталій Григорович, вказавши майбутнім фахівцям реальний шлях досягнення своїх цілей, наголосивши на обов’язкове вивчення не тільки фахових дисциплін, але й англійської мови. Віталій Григорович поцікавився мотивацією студентів щодо вибору спеціальності та дав вичерпні відповіді на запитання студентів.