Важливою складовою підготовки кваліфікованих фахівців за спеціальністю 151 «Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології» є ознайомлення студентів із автоматизацією технологічних процесів безпосередньо на виробництві. 15 вересня 2020 року студенти та викладачі кафедри автоматизації, комп’ютерно-інтегрованих технологій і телекомунікацій отримали чудову нагоду провести практичні заняття на підприємствах ТДВ «Хмельницькзалізобетон» та ТОВ “Центр будівельних рішень”.
Автоматизоване виробництво сучасних залізобетонних виробів розпочинається із диспетчерської. У ній відбувається керування насосами, які перекачують цемент цементопроводами для виробництва бетону. Перекачування цементу проходить автоматизовано за допомогою системи SCADA, яка контролює рівень цементу у цегляних та металевих силосах. Ця ж система керує насосами, що забезпечують завантаження та вивантаження цементу, а також відображає час роботи кожного насоса.
Керування насосами можна здійснювати і у ручному режимі. Для цього у диспетчерській встановлені шафи управління.
Студенти мали змогу спробувати себе у ролі операторів диспетчерської та спостерігати за процесом перекачування цементу, навчилися керувати насосами у автоматизованому та ручному режимах.
Наступним етапом практичного заняття стало відвідування складу готових залізобетонних плит перекриття для ознайомлення з їхніми технічними характеристиками.
Для забезпечення високої якості продукції необхідно належним чином контролювати технологічний процес приготування бетону. Це здійснюється в автоматизованому режимі за допомогою іншої системи SCADA. Студенти разом із операторами спостерігали за роботою системи SCADA, дізналися про усі етапи технологічного процесу та особливості функціонування технологічного обладнання.
Після приготування бетон подається у цех виробництва залізобетонних плит перекриття. Студенти спостерігали за технологічним процесом виробництва залізобетонних плит перекриття на сучасному обладнанні. ТДВ «Хмельницькзалізобетон» тримає курс на запровадження нових, прогресивних сучасних технологій, удосконалення управлінських та виробничих процесів. Значним досягненням стало впровадження на підприємстві екструдерної технології виготовлення попередньо напружених плит перекриття за фінською технологією фірми ELEMATIC.
Практичне заняття на підприємстві ТДВ «Хмельницькзалізобетон» пройшло корисно і цікаво. Студенти кафедри автоматизації, комп’ютерно-інтегрованих технологій і телекомунікацій отримали нові знання та практичні навики по впровадженню автоматизованих систем управління технологічними процесами виробництва залізобетонних конструкцій.
Після проведення практичних занять на підприємстві ТДВ «Хмельницькзалізобетон» заняття продовжилися на підприємстві ТОВ “Центр будівельних рішень”. Це надсучасне автоматизоване підприємство по виробництву бетонних виробів – бруківки, бордюрів, тощо. На підприємстві ТОВ “Центр будівельних рішень” працюють лише 8 працівників, тому що усе виробництво продукції автоматизоване.
В процесі автоматизованого виробництва бетонних виробів цемент, вода та інші спеціальні домішки з бункерів потрапляють у змішувачі. Таких змішувачів два: перший для верхнього шару виробів, другий – для нижнього. Обидва змішувачі німецької фірми Masa – одного зі світових лідерів у галузі виробництва бетонозмішувачів та вібро-пресувальної техніки. Після змішування суміш потрапляє до цеху на формувальну машину. Машина теж фірми Masa – надсучасна і дуже потужна.
Під час практичних занять студенти ознайомилися з автоматизованим виробництвом дорожніх бордюрів. Виробництво якісних бетонних виробів – кропіткий процес, який потребує не лише сучасного і потужного обладнання, а також якісних заповнювачів і сучасних технологій.
У матрицю форми завантажують основний шар бетону. За допомогою вібрації, пресу, який пресує під тиском, основний шар бетону ущільнюється. Зверху завантажується верхній облицювальний шар бетону, який також ущільнюється пресом під тиском і вібрується за допомогою вібраторів, за рахунок чого виходить хороше щеплення верхнього шару і нижнього шару, і ми отримуємо якісний продукт.
Керування усім виробництвом здійснюється за допомогою системи автоматизації SCADA та відеокамер, які розміщені в усіх важливих місцях технологічного процесу виробництва. За допомогою системи автоматизації SCADA студенти спостерігали за технологічним процесом виробництва дорожніх бордюрів.
Особливо вразило студентів автоматизоване складання готової виробленої продукції за допомогою роботизовано складської лінії, керування якою здійснюється за допомогою спеціалізованого обладнання та програмного забезпечення.
Під практичних занять студенти мали змогу ознайомитись із спеціалізованим програмним забезпечення. Вони з інтересом слухали і спостерігали за особливостями та перевагами спеціалізованого програмного забезпечення для автоматизації технологічного процесу виробництва бетонних виробів.
Автоматизоване виробництво дозволяє домогтися точної геометричної форми деталей, а використання якісних складових і напівсухого методу виробництва виробів – гідних показників міцності, морозостійкості і водопоглинання.
Підготовка фахівців за освітньою програмою «Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології», яке здійснюється на кафедрі автоматизації, комп’ютерно-інтегрованих технологій і телекомунікацій Хмельницького національного університету, поєднує в собі одночасно різні напрями: автоматизацію технологічних процесів, програмування і робототехніку. Однією з найважливіших переваг спеціальності, в порівнянні з традиційними ІТ-спеціальностями, є тісне поєднання програмної та апаратної частин, написання програмного забезпечення під реальні виробничі процеси чи об’єкти. Це дає змогу випускниками успішно працювати розробниками програмного та апаратного забезпечення для засобів робототехніки, вбудованих систем та ін.
Від імені студентів та викладачів кафедри автоматизації, комп’ютерно-інтегрованих технологій і телекомунікацій висловлюю глибоку вдячність генеральному директору підприємства ТДВ «Хмельницькзалізобетон» Корбуту Валерію Анатолійовичу та технічному директору Веретіну Юрію Олексійовичу за цікаві практичні заняття на підприємствах ТДВ «Хмельницькзалізобетон» та ТОВ “Центр будівельних рішень” та можливістю більш глибоко познайомитися із особливостями своєї спеціальності 151 «Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології» безпосередньо на виробництві.
Завідувач кафедрою автоматизації, комп’ютерно-інтегрованих технологій і телекомунікацій
Мартинюк Валерій